OPTIKA - ŠIMŮNKOVÁ Teplice, s.r.o.

Často kladené dotazy

1. Proč je měření zraku tak důležité?

Každý člověk je jiný a tedy i každé oko je jiné. Každé má své vlastní fyzické i optické vlastnosti. Pouhé stanovení "dioptrií" pro kvalitní péči nestačí.

V neposlední řadě si je třeba uvědomit, že na oku je, na rozdíl od ostatních orgánů, nejlépe vidět stav tepen. Při Vašem vyšetření zraku může být diagnostikován zvýšený tlak, cukrovka či jiný neduh, který s vyšetřením zraku přímo nesouvisí.

2. Uvažuji o náhradě brýlí čočkami. Jak začít?

První krok již máte za sebou, tedy rozhodnutí. V tuto chvíli stačí navštívit očního specialistu a on Vám na základě naměřených hodnot a Vašich požadavků doporučí vhodný typ čoček. Zodpoví všechny Vaše dotazy a naučí Vás čočky aplikovat a správně o ně pečovat.

3. Nosím kontaktní čočky. Jak se líčit a odličovat?

Dodržujte jednoduché pravidlo - čočky vždy první. Čočky nasaďte před líčením a sundejte před odličováním. Minimalizujete tak riziko zanesení nečistot.

Problém může nastat při používání kontinuálních čoček. V tom případě lze doporučit nemastná líčidla a k odličování používat micelární vodu.

4. Musím kontaktní čočky na noc odkládat?

Není potřeba, pokud používáte čočky kontinuální nebo také "night and day". Tyto čočky mají vysokou propustnost kyslíku a jsou k očím šetrné.

Čočky, které nejsou určeny pro kontinuální nošení, rozhodně na noc odkládejte.

5. K čemu je antireflexní úprava brýlových čoček? Potřebuji to?

Antireflexní úprava brýlových čoček zajistí lepší propustnost světla tím, že minimalizuje odrazivost povrchu čočky. Viděný obraz je jasnější a ostřejší, než u čoček bez antireflexní vrstvy.

6. Při delším sledování televize nebo práci na počítači mám unavené oči. Potřebuji jiné brýle?

Moderní zobrazovací technika již nevyužívá tzv. lampy, na jejichž stínítku se obraz vykresluje pomocí vyzařovaného paprsku, ale přesto nejsou k našim očím zcela šetrné. Často si to ani neuvědomujeme, ale různé zobrazovací technologie jsou v dnešní době vlastně na každém kroku. Televize, monitory počítačů, displeje telefonů, navigací atd. Všechna tato zařízení mají jedno společné, produkují tzv. modré záření. Totéž záření produkují i některé zářivky a spořivé žárovky a LED světla s bílým světlem.

Modré záření není přímo zdraví škodlivé, ale značně zatěžují naše oči, což vede k pocitu únavy. Při delší expozici k pocitu suchých očí, pálení a zarudnutí očí.

Řešením není výměna brýlí za jiné, řešením jsou brýlové čočky s povrchovou úpravou Blue protect, které modrou část světla spolehlivě odfiltrují.

7. Brýle mi překáží při sportu, ale bez nich nevidím zcela ostře. Je možné vylepšit vidění nějakými léky?

Ano a ne.

Ano, zlepšit ostrost zraku můžete volně prodejnými preparáty s obsahem karotenoidu luteinu, většinou v kombinaci se zinkem, vitamíny C a D, taurinem a kyselinou listovou. Působí jako likvidátor volných radikálů. Zabraňuje peroxidaci tuků, která je v očích značná. Ovšem je třeba si uvědomit, že tyto přípravky mají schopnost zpomalit destruktivní procesy v sítnici, nemohou navrátit ztracené. Úspěšně můžete očekávat zlepšení ostrosti vidění, ale ne vyléčení refrakční vady.

Ne. Brýle žádnými léky nenahradíte. Můžeme však doporučit kontaktní čočky.


+420 737 449 277